|
Kind Of Blue – Miles Davis
Columbia Records
Producent: Teo Macero
1. So What
2. Freddie Freeloader
3. Blue in Green
4. All Blues
5. Flamenco Sketches
Kompozitor - Miles Davis
Datumi snimanja: 02.03.1959 / 22.04.1959, New York
Miles Davis – truba
John Coltrane – tenor saksofon
Julian “Cannonball” Adderley – alt saksofon
Bill Evans – pijano
Wynton Kelly – pijano (samo na Freddie Freeloader)
Paul Chambers – bas
Jimmy Cobb – bubnjevi
Pre izvesnog vremena univerzum je doživeo svoje punoletstvo posle Miles-ove smrti (28.09.1991).
Šta reći o čoveku koji je svoj zanat “pekao” kao 18. godišnjak, rame uz rame, pored veličina kao što su Charlie Parker, Dizzy Gilespie, Bud Powel, Charlie Mingus i Thelonius Monk.
Šta reći o čoveku koji je u toku svog 45 godišnjeg muzičkog rada, svetu predstavio: Birth Of The Cool – 1949; Milestones – 1958; Miles Ahead, Porgy & Bess i Sketches From Spain – 1957/1958/1959; E.S.P. – 1964 ; In A Silent Way – 1969 ; Bitches Brew – 1970.
Šta reći o čoveku koji posle 1949, uz Johh Coltrane i Ornette Coleman, bio najveći inovator u istoriji džez muzike.
Šta reći o čoveku iz čije “radionice” su izašli: John Coltrane, Bill Evans, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Ron Carter, Tony Williams, Chick Corea, Joe Zawinul, John McLaughlin, Jack de Johnette, Keith Jarrett, Dave Holland, Marcus Miller.
Posle svega pomenutog možemo reći samo jedno, da je to čovek koji je stvorio Kind Of Blue, jedan od najboljih džez albuma svih vremena.
Uz Giant Steps – John Coltrane i The Shape Of Jazz To Come – Ornette Coleman, Kind Of Blue je najuticajniji džez album posle 1959. Njegova jednostavnost i bazičnost, inspirisana čistokrvnim bluzom, improvizovana spontanost, plene i oduševljavaju muzičke sladokusce već 50 godina. Jedan od retkih komada muzike koji se uistinu slušaju od početka do kraja, bez prekida i odvajanja pesama. Kad je Miles ušao u studio na snimanju albuma sa sobom je poneo samo kratke skice onoga što će se svirati. Ostatak muzike na ovom albumu je čista spontanost rasnih muzičara ravna savršenstvu. Improvizacija na najvišem duhovnom i mističnom nivou odsvirana “od prve” bez alternate takes (na remasteriziranom albumu postoji samo jedan “alternate take” od Flamenco sketches). Na originalnom izdanju je sve što je odsvirano iz prve ruke. Možda jedini primer albuma odsviran na ovaj način u čitavoj istoriji muzike.
1949. sa Birth Of The Cool, Miles je svetu predstavio njegovu prvu revolucionarnu promenu u džezu, virtuozni i “ludi” be-bop je bio zamenjen sa “cool” muzikom; 1969 sa In A Silent Way i godinu dana kasnije sa Bitches Brew svetu je predstavljen “fusion” pravac u muzici (popularni jazz-rock).
Na Kind Of Blue prezentiran je takodje još jedan novi i revolucionarni pristup muzici -“Modal” jazz. Ideja je bila da se promeni sviranje sa postojanim menjanjem akordima, da se da puno prostora u pozadini (takozvano korišćenje prostora u muzici), i solo deonice dođu do punog izražaja, a samim time sloboda i fleksibilnost samog soliste. Umesto “bezobraznog” i “hiperbrzog” soliranja, manji broj odabranih nota i “tišina” koja popunjava prostor. Samim time i muzika postaje dopadljivija svakom slušaocu.
Moja malenkost bi samo kratko dodala: neprevazidjeno savršenstvo.
Kind Of Blue je simbol i asocijacija na jedno vreme i period modernog sveta a ipak ostaje za sva vremena. Univerzalna zaostavština jednog muzičkog genija. Miles-ov zemaljski “prelet” nije slučajan. Njegovo ime MILE(S) (D)AVIS (na latinskom hiljadu ptica), krije simboliku muzičke slobode i beskonačne kreativnosti ljudskog duha.
zoran ingilizov
|
|